Túristvándi – ki ne hallott volna a kicsiny falu büszkeségéről, az országos hírű vízimalomról, a Közép-Európában is egyedülálló ipartörténeti műemlékről? A malom melletti kicsiny hidacskán nézelődve az érdeklődők az idilli környezetet is megcsodálják, a Szatmár–Bereg Tájvédelmi Körzet eme csodálatos helyét, s a tavacskát, amely önmagában is látványosság. Mellette lakott Makay Béla tanár úr, a hely alapos ismerője, sok mesterség tudója, akinek több könyve is megjelent a helyi hagyományokról.
Talán ma is sokan forgatják például a Szabadtűzön vagy a Bográcsban, parázson című szakácskönyveit. Mi a Fűvel-fával gyógyítás kézikönyve című tanulságos kötetét vesszük kézbe olykor. A szerző arra vállalkozott, hogy összegyűjtse a szülőföldjén évszázadok alatt felhalmozott gyógyító tudást, és azt a nagyközönség elé tárja. Más könyvei és tanulmányai a Felső-Tisza-vidék szellemi hagyományaival, többek között a szatmári, illetve a beregi Tiszahát népi életével foglalkoztak. Egy korábbi látogatásunk alkalmával például egy ligetes erdőt jártunk körbe, ahol alig kétszáz méternyi úton vendéglátónk 14 gyógynövényt mutatott nekünk. Elárulta, hogy 13 éve iszik egy kilencféle fűből főzött teát, amely ötféle olyan betegség megelőzésére szolgál, mint például a lumbágó vagy a magas vérnyomás. Említsük meg, hogy a népi halászat mesterségének is egyik legjobb ismerője volt.
Makay Béla Nyíregyházán szerzett tanítói diplomát, azután egy tanyasi iskola tanítója lett, majd a feleségével Ricsikán tanított. Később Túristvándiba kerültek, ahol néprajzi kutatása, gyűjtőmunkája kiteljesedett. A megyében sokan ismerték, sokan látogatták. Szívesen vállalkozott a turisták kalauzolására a gyönyörű tájban.
Valami furcsa időtlenségbe kerül a vándor a beregi Tiszaháton vezető útja során. Maga a táj, a „körny” is csupa történelem. Túristvándiban immár Makay Béla emléke kísér minket. Érdemes könyveit kézbe venni. Különlegesek, és ma is használhatók.