Január 22-én lesz egy éve, hogy 90 éves korában, Bécsben elhunyt Kovács Kálmán festőművész, grafikus. Hagyatékából gazdag életmű-kiállítás nyílik holnap Budapesten, a Polgárok Házában. A rendezvény fővédnöke Orbán Viktor miniszterelnök lesz. A megnyitón beszédet mond a művész özvegye, Kovács Erzsébet is.
Kovács Kálmán a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Ferenczy Valér, Varga Nándor Lajos és Molnár C. Pál irányításával képezte magát. 1956-ban Bécsbe menekült, ott telepedett le és végezte el az akadémiát kitűnő diplomával. Mesterei Friedensreich Hundertwasser, Oskar Kokoschka, Christian Ludwig Martin voltak.
1960–1962 között restaurálást, majd filmkészítést tanult. Művészetét ismerték és elismerték a nyugati országokban: több kiállítása volt Németországban, Olaszországban, Svédországban, Új-Zélandon, Hollandiában, az Egyesült Államokban és Spanyolországban.
Hazájában csak a rendszerváltás után ismerték meg, mert megfogadta, hogy addig nem tér vissza Magyarországra, amíg ki nem vonulnak az oroszok.
A nyolcvanas évekre a magyarországi demokratikus ellenzék és értelmiség legendás találkozóhelyévé vált a Kosmos Könyvesbolt és Könyvkiadó, amelyet feleségével együtt működtetett Bécsben.
Nyugati magyar szerzők írásai és a szamizdat magyar irodalom mellett magyar írók műveit jelentették meg német nyelven. A könyvesbolt olyan írók törzshelye lett, mint Kányádi Sándor, Faludy György, Esterházy Péter, Tollas Tibor vagy épp Dalos György.
A rendszerváltás után műtermet rendezett be Öttevényben, Magyarországon alkotott. A Nyugat-Magyarországi Egyetemen 1999-től docens, a grafikai műhely vezetője volt. A művészet keresése és Grafika címmel két könyvet publikált műhelytitkokról és művészeti teóriáiról.
Győrbe költözött, elkötelezte magát az alkotás és a tanítás mellett, elszántan segítette a művészeti életet szülőföldjén, a Felvidéken.
A Polgárok Házában megrendezett kiállítás január 25-ig látogatható.